İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alevi hafıza: Ekim

25 Ekim 2022: Murtaza Demir 11 ay 20 gün ceza aldı. Keçeci Baba Dergahının camiye dönüştürülmesi davasında, yazı ve paylaşımlarla Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla yargılanması devam eden Murtaza Demir’in 4. duruşmasında karar açıklandı. Murtaza Demir 11 ay 20 gün ceza aldı.

1 Ekim 680: 72 yakını ile birlikte Küfeye giden İmam Hüseyin ve Yakınları Kerbela’da Yezid ordusu tarafından kuşatıldı. Kuşatma 10 gün sürdü. İmam Hüseyin’in Halifeliğini tanımayan Yezid, kendisine biat ettirmek istedi. Biatı kabul etmeyen İmam Hüseyin ve aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu topluluk bu süre içinde susuz bırakıldı. Kuşatmanın sonuçları ile ilgili Bakınız: 10 Ekim 680

4 Ekim 1952: Ahmet Sırrı Baba İstanbul’da bir dostunun evinde Cem icra ettikleri gerekçesiyle yaklaşık otuz kişiyle birlikte tutuklandı. Mahkemeye çıkarılarak yargılandı ve Türkiye’den sürgün edildi. Kaynak: Bu bilgi Türk Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nden alınmıştır.

4 Ekim 1994: Zorunlu göçler başladı. Alevilerin yaşadığı bölgelerde, Özellikle Dersim Ovacık ilçesinde çok sayıda köy boşaltıldı. Meclis İnsan Hakları Komisyonu raporuna göre 193 köy ve 823 mezra boşaltıldı. Burada yaşayanlar zorunlu göçe zorlandı.

9 Ekim 2010: Pir Sultan Abdal Derneği çağrısıyla zorunlu din dersinin kaldırılması ve cemevlerine hukuki statü tanınması gibi taleplerle Ankara Kızılay’da 24 saat oturuldu.  Alevi örgütleri üyeleri, başta AİHM olmak üzere çok sayıda yargı kararı olmasına karşın zorunlu din dersi uygulamasına devam edilmesini protesto için Kurtuluş Parkı’ndan Sakarya Caddesi’ne yürüyerek 24 saat sürecek oturma eylemine başladı.

10 Ekim 680: İmam Hüseyin ve 72 yakını Emevi Halifesi Yezid tarafından katledildi. Katliam bölgede çok büyük üzüntü ve tedirginlik yarattı. Bu katliam tarihe Kerbela Katliamı olarak geçti. Alevi toplumu o tarihten bu yana her yıl matem ayı olarak yapılan katliamı hatırlar, ve 10 gün boyunca yas tutarlar.

14 Ekim 1966: Türkiye Birlik Partisi Kuruldu. Partinin 16 kurucusu, Hasan Tahsin Berkman (Emekli General), Cemal Özbey (Avukat), Feyzullah Ulusoy (Avukat, çiftçi), Salim Delikanlı (Emekli albay), Tahsin Tosun Sevinç (Sendikacı), Mustafa Geygel (Müteahhit, çiftçi), Mehmet Güner (İktisatçı), İbrahim Zerze (İşçi), Hüseyin Dedekargınoğlu (Matbaacı), Hüseyin Günel (Müteahhit), Mustafa Topal (Doktor), Hüseyin Eren (Emekli albay), Arif Kemal Eroğlu (İşçi), Mehmet Ali Egeli (İktisatçı), Hüseyin Erkanlı (Avukat) ve Faruk Erginsoy (avukat) idi.

15 Ekim 1986: Nimri Dede Hakk’a yürüdü. Naaşı büyük bir cenaze töreniyle kalabalık bir katılım ile toprağa verilerek sonsuzluğa uğurlandı. Asıl adı İsmail Dehmen; 1909 yılında Elazığ’ın Keban ilçesinin Pınarlar isimli Köyü’nde dünyaya geldi. Köylerinin kurucusu olan Şeyh Nimri’nin adını mahlas olarak kullanan Nimri Dede bölgede Şıh İsmail olarakta tanınırdı.

20 Ekim 1244: Şems-i Tebrizi Anadoluya geldi. (Kaynak: Kuranda Hikmet Tarihte Hakikat- Halil Öztoprak S. 21)

23 Ekim 1983 Feyzullah Çınar Hakka Yürüdü. 15 Kasım 1937’de Sivas’ın Divriği ilçesi Çamşıh yöresi Çamoağa (Gürpınar) köyünde dünyaya geldi.

Bağlamaya öğrenmeye  ilkokul yaşlarında başladı. Ozanlık geleneğinin yoğun yaşandığı ortamlarda, büyüklerinden Pir Sultan Abdal, Kaygusuz Abdal ve Virani’nin deyişlerini dinleyerek yetişiyor ve 14-15 yaşlarında iyi bir saz ustası oldu. 1960’larda ilk plaklarını çıkarmaya başladı. Ama yine de fazla para kazanamadı ve geçim sıkıntısı yaşadı. Yakın arkadaşı Fikret Otyam ona yardım ederek Ankara Belediyesine temizlik işçisi olarak alınmasını sağladı. 1969’da, henüz 31/32 yaşlarında olan Feyzullah Çınar’ı Irène Mélikoff dinledi ve çok etkilendi. Onu Fransa’ya götürdü ve Avrupa’da yaklaşık bir yıl boyunca programlar ve konserler yaptı. Temizlik işlerine baktığı Ankara Kurtuluş Parkı’nda 23 Ekim 1983 gününün sabah saatlerinde kalp krizi geçiriyor ve Hakk’a yürüdü.