İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alevi hafıza: Nisan

1 Nisan 1994: Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı kuruldu.  Vakıf statüsünde bir sivil toplum kuruluşu olan HBVAKV ulusal bir örgütlenmeye sahiptir ve Türkiye genelinde 44 şubesi bulunmaktadır. Genel merkezi Ankara’da olan vakfımız, Alevi yurttaşların sivil girişimleri ile kurulmuştur.

1 Nisan 1261- Bir esnaf birliği olan Ahi teşkilatının kurucusu Ahi Evran, Kırşehir’de, Moğol Emiri Nureddin Caca tarafından öldürüldü.

16 Nisan: Celâlî isyanları: 16. ve 17. yüzyıllarda, Osmanlı yönetimindeki Anadolu’da Yavuz Sultan Selim döneminde başlayan ve IV. Mehmed dönemine kadar devam eden zaman zarfında devlete karşı ekonomik, sosyal, askerî ve siyasi nedenlerle ayaklanmalara verilen addır. Bu ayaklanmaların ilkinin önderi olan Şeyh Celal’den gelir. Bozok’lu  olan Şeyh Celal,  1519’da Osmanlı yönetimine başkaldırdı. Tokat yöresinde başlayan Şeyh Celal ayaklanması, Alevi Türkmenler ve göçebe yaşayan diğer boylar arasında destek buldu ve devletin ağır vergi yükü altında ezilen binlerce çiftçinin de katılmasıyla hızla yayıldı. Ayaklanma aynı yıl kanlı bir biçimde bastırıldı.

Nisan 1511: Şahkulu İsyanı, 1511 yılı Nisan ayında, Şah İsmail’i benimseyenlerin başlattığı ve Şahkulu önderliğindeki Kızılbaşlar tarafından II. Bayezid yönetimindeki Osmanlı İmparatorluğu’na karşı gerçekleştirilmiş bir isyandır.

26 Nisan 2006: 1935 yılında Erzincan ilinin Ulalar köyünde dünyaya gelen Halk müziği sanatçısı Ali Ekber ÇİÇEK Hakka yürüdü.

30 Nisan 1967: 1892 Yılında dünyaya gelen Halil ÖZTOPRAK Hakka Yürüdü. Araştırmacı ve yazar olan ÖZTOPRAK, Türkiye’nin ilk Alevi yazarlarından biridir. Arapça, Osmanlıca, Farsça ve Almancayı iyi bilen Öztoprak, Mısır’da bir süre medrese eğitimi gördükten sonra Alevilik üzerine araştırmalar yapmış ve 1956 yılında Kuranda Hikmet Tarihte Hakikat adlı kitabıyla adını duyurmuştur.