İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alevi Tarih Hafızası

Alevi Tarih Hafızası üst başlıklı, www.alevihafiza.com adı ile yayın yapacak bir Web sitesi yayına başlamıştır.

Sitemizde, Başlangıcından bu güne kadar Alevi İnancına mensup toplumların yaşadığı tarihsel ve toplumsal olayları, zorunlu göçleri, Alevi Kurumlarının kuruluş tarihleri, halk Ozanlarımızın doğum ve hakka yürüme bilgileri, inanç önderlerimizin tarihe damga vuran eylemleri ve eserleri, Halk isyanları, Önemli günlerimiz, vb gibi tarihimizi Elimizden geldiğince olayları Gün Ay ve Yıl olarak  düzenleyerek bilgilerinize sunmayı hedefliyoruz.

Gelinen aşamada bir kısım bilgi girilmiş olup, gün gün elimize bilgi geçtikçe güncellemeye devam edeceğiz. Bilgiler kısa ve öz olacak. 2020 tarihinde de Alevilikle ilgili gelişmeler sitemize anında girilecektir.

Hatalı Bilgi varsa Lütfen uyarınız.

Web sitemiz şimdilik normal bir hostingde barındırılmakla birlikte, daha yüksek güvenlikli bir sunucuda, sertifikalı olarak yayın için, (sembolik) miktarlarda desteklere de açığız. Sitemize, Kitap, Sanatsal, Kültürel reklamlar da verebilirsiniz.
İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bize Bilgi İletmek isten Canlarımız için Örnek format:

1 Eylül 799: Abbasi halifesi Harun Reşit, Kabe’yi ziyaret ettiğinde, kendisini karşılamaya gelmediği gerekçesiyle İmam Musa Kazım’ı tutuklatarak önce Basra’da, sonra Bağdat’ta hapse attırdı. Bağdat’ta üç yıllık tutukluluktan sonra, 1 Eylül 799 tarihinde zindanda öldürüldü. Bağdat yakınlarındaki Kureyş mezarlığına gömüldü.
Kaynak: Doç.Dr. Kadir Kadirzade-Uluslararası Türk Dünyası Eren ve Evliyaları Kurultayı’na sunulan tebliğ.